
Vinrött x4

TACK för alla fina kommentarer på de senaste inläggen! Det är så roligt att se att ni är ett gäng som kikar in här och läser det jag skriver och så roligt att få höra era tankar om det. TACK! <3

Idag kommer ännu ett inlägg på temat stickade outfits. November är ju som gjort för stickade lager-på-lager outfits och i dagens outfit har jag kombinerat två hemstickade plagg tillsammans med en sidenblus.

Den yttre koftan är en klar favorit i garderoben. Den här hösten har jag fått dille på vinrött och vill ha det hela tiden så då förstår ni att denna fluffiga dröm åker fram i tid och otid. Denna koftan har jag faktiskt inte stickat själv utan fått(!) av min kompis Maria. Den var lite för kort för henne så då fick jag överta den.

Under den har jag en jumper stickad efter ett 40-talsmönster i hallonrött och ljusrosa. Och under den en vinröd sidenblus!

Jag älskar att kombinera och få fram fina färgkombinationer genom att kombinera olika plagg.

Den vinröda baskern fick självklart också åka på! Det var allt från catwalken idag. Vi ses snart igen! Klicka här för att se förra veckans outfit.

Vad kul!
Ja men visst!
Haha, just ja! Mitt andra stickade plagg i livrt :p såå långt från det 90-talsbylsiga (i akryl…) som verkar va det enda jag passar i!
Alla inlägg som påminner om nån slags skriftlig variant av podden du o Becca har (eller som liknar ett samtal med en kompis om sånt man syr/stickar/grejar med) är klara favoriter att läsa! Jag kan vara skeptisk mot livsstilsbloggar som kan kännas för tillrättalagda (eller så är det bara mitt eget liv som är så otillrättalagt att såna bloggar känns främmande..) eller inriktade på konsumtion, men när det finns ett fokus och faktiskt handlar om något är blogg ett så kul format. Och för oss som gärna pausar Insta med jämna mellanrum är det fint att få ett blogginlägg ibland! Hehe, sorry för möjligen ombedd feedback, men jag blir alltid lite orolig när mina typ tre favoritbloggar talar om att lägga ner o övergå helt till Instagram (som iofs är ett så roligt format att det är typ omöjligt att sluta scrolla)
Vilken fin jumper! Går det att hitta mönstret någonstans?
Vad fin jumpern är med sitt spetsmönster vid halsen ? De olika plaggen lyfter verkligen varandra. Du är så duktig på att få fram bra kombinationer!